Mieszkanie sprawdzane jest pod względem norm budowlanych, jak i projektu. W momencie otrzymania wszystkich informacji na temat lokum, wiemy o co należy zapytać i nie pozostawiamy nic przypadkowi. Jest to bardzo ważne, gdyż działamy według określonego schematu. Nie pomijamy żadnego elementu, gdyż jesteśmy w dużej mierze odpowiedzialni za bezpieczeństwo mieszkańców danego budynku.
Jedną z czynności jest pomiar wilgotności, której właściwy poziom umożliwia wykonanie późniejszych prac wykończeniowych. Za pomocą specjalistycznej aparatury cyfrowej, określamy nie tylko poziom wilgotności panujący wewnątrz pomieszczenia, ale również poziom wilgotności odnoszący się bezpośrednio do wylewek. Jest to czynność niezbędna, pozwalająca w późniejszym czasie na ułożenie parkietu lub podłogi drewnianej. W przypadku nadmiernej wilgotności podłoża, ułożona na nim powierzchnia z czasem może ulec nieodwracalnym zmianom oraz uszkodzeniu. Drewno chłonąc wilgoć, odkształca się, deformuje i pęcznieje. Niejednokrotnie zdarza się, iż podłoga taka musi zostać zerwana, wówczas nie tylko ponosimy koszt jej wcześniejszego zakupu oraz ułożenia, ale przede wszystkim musimy wykonać nowe podłoże w zamian.
Bardzo ważnym elementem jest diagnoza pomieszczeń przy pomocy kamery termowizyjnej. Wyłapuje ona promieniowanie podczerwone, które nie jest widoczne gołym okiem. Cały zabieg ma na celu określenie rozkładu temperatur na skanowanych powierzchniach, dzięki którym możliwa jest diagnostyka, a następnie określenie zakresu prac budowlanych. Sprawdzona zostaje termoizolacja ścian, szczelność okien oraz poprawność połączenia ścian z fundamentami. Ponadto wykryta może zostać ewentualna nieszczelność w instalacji centralnego ogrzewania.